Etap I – Szkolenie podstawowe

Podczas pierwszego etapu uczestnik kursu poznaje podstawy lotu paralotnią, dowiaduje się jak przygotować sprzęt do latania, jak bezpiecznie się nim posługiwać i jak najlepiej wykorzystać jego właściwości. Szkolenie odbywa się na naszym sprzęcie. Na czas kursu każdy otrzymuje: paralotnię, uprząż z protektorem i spadochronem ratunkowym, kask oraz radio zapewniające łączność instruktora z kursantami.

Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się na lotnisku Wilamowie w Kętrzynie. Trening naziemny przebiega na płaskim terenie przy wietrze do 7 m/s. Na tym etapie szkolenie obejmuje wykłady z ogólnej wiedzy o prawie lotniczym, meteorologii, budowie paralotni i osprzętu, techniki sterowania paralotnią. Długość kursu podstawowego to ok 4/6 dni, w czym min. 5h poświęcamy na część teoretyczną. Warunkiem przystąpienia do szkolenia jest ukończone 15 lat oraz dobry stan zdrowia (badania lekarskie nie są jednak wymagane).

Podstawy lotu paralotnią

Szkolenie zakończone jest egzaminem wewnętrznym i wydaniem zaświadczenia o ukończeniu etapu I, które uprawnia do dalszego szkolenia. Etap ten uważamy za kluczowy, gdyż wpojone prawidłowe zasady kierowania paralotnią tworzą podstawy do dalszego rozwoju.

Zajęcia teoretyczne:

  1. Prawo lotnicze
  2. Człowiek podczas lotu
  3. Meteorologia
  4. Nawigacja
  5. Procedury operacyjne lotu paralotnią
  6. Osiągi i planowanie lotu
  7. Wiedza ogólna o ostatku powietrznym
  8. Zasady lotu paralotnią
  9. Bezpieczeństwo lotów
  10. Transport, konserwacja i obsługa statku powietrznego i wyposażenia

Zajęcia praktyczne:

  1. Trening naziemny (pilot, taśmy nośne i linki, skrzydło paralotniowe, wolna przestrzeń, wiatr)
  2. Loty niskie (precyzja startu i lądowania)