Etap VI – Szkolenie pilotów do lotów tandemem

Lot w charakterze pasażera nie wymaga specjalnego przygotowanie. W ramach krótkiego szkolenia przed lotem przekażemy Ci wszystkie niezbędne informacje. Nasza oferta skierowana jest do osób w wieku +12 lat, mieszczących się w przedziale wagowym 25-110 kg.

Na lotnisku startujemy holowani przez wyciągarkę. Zanim wystartujemy rozkładamy paralotnię, kontrolując stan techniczny wszystkich linek. Pilot i pasażer ubrani są w specjalne atestowane uprzęże które z jednej strony zapewniają wygodę podczas lotu, z drugiej dzięki zapięciom i specjalnie regulowanym taśmom zabezpieczają pasażera przed wysunięciem. Sam start jest bardzo prosty, już po paru metrach, lub przy wiejącym wietrze praktycznie z miejsca pilot i pasażer odrywają się od ziemi. W trakcie holowania wznosimy się z prędkością ok. 6 m/s. Po osiągnięciu wys. 400-700 m pilot lub pasażer na polecenie pilota wypina linę holującą i lot dalej kontynuowany jest jako swobodny. W trakcie lotu pasażer podziwia widoki oraz poznaje zasady kierowania paralotnią. W zależności od ustaleń robiona jest krótka wycieczka powietrzna po okolicy. Lądowanie jest bardzo proste i nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli jest trochę wiatru lądujemy delikatnie na nogi a dynamika lądowania jest podobna jak przy zejściu z np. z jednego stopnia. Jeżeli wiatru nie ma w ogóle to pada komenda nogi do góry i lądujemy na pośladkach wykorzystując jako amortyzację protektory.

Loty tandemem

W naszej szkole proponujemy również szkolenie pilotów do lotów tandemem. Celem tego szkolenia jest zapoznanie pilota ze specyfiką wykonywania lotów z pasażerem paralotnią dwuosobową. Po zakończeniu szkolenia, szkolony Pilot powinien opanować wszystkie elementy związane ze startem, lotem, lądowaniem, sytuacjami niebezpiecznymi paralotni dwuosobowej. Podczas szkolenia pilot powinien przyswoić również przygotowanie paralotni dwuosobowej do lotu i obsługę sprzętu, łącznie z oceną jej przydatności oraz listę czynności niezbędnych przed startem.

Do szkolenia na uprawnienie do przewozu tandemem może przystąpić osoba, która:

  • posiada Świadectwo Kwalifikacji (PGP) z co najmniej jednym ważnym uprawnieniem podstawowym (PP, PPG, PPGG)
  • posiada co najmniej 50 godzin nalotu ogólnego jako pilot dowódca na tej kategorii statku powietrznego, na którą posiada uprawnienie podstawowe
  • ukończyła 18 rok życia